خدمات ساخت قالب فلزی(برش،خم و کشش)براي شکل دادن ضخامت فلزي از عملياتي نظير برش،فرم(خم کاري) و کشش استفاده مي شود.

که معمولا اين عمليات را پرسکاري يا سنبه کاري مي نامند.

 

 

موارد استفاده قالبها:

از قالبها براي بريدن و فرم دادن فلزات نازک استفاده مي کند.قالبها معمولا از قطعات متعددي ساخته شده اند که قسمت عمده همه آنها را سنبه و ماتريس و يا سنبه و قطعه فرم دهنده تشکيل مي دهند.

 

مراحل ساخت قالب فلزی (برش خم، ،کشش) در گروه مهندسی ایران ملد.

۱- بهینه سازی قطعه طراحی شده برای قالب های برش،خم ،کشش :

بسیاری از فایل ها یا مدل های طراحی شده توسط مشتریان ،نیاز به کمی تغییرات برای قالب فلزی دارند. برای مثال پیچیدگی های زیاد قطعه که مستلزم داشتن تعداد قالب زیادتر می باشد.

ایران ملد با استفاده از متخصصان خود قطعات از پیش طراحی شده را برای قالب های پرس بهینه سازی می نماید تا با کمترین تعداد قالب،قطعه نهایی تولید شود.

۲- تحلیل قطعه طراحی شده با نرم افزارهای Auto Form :

قبل از ساخت قالب و در مرحله طراحی قطعه فلزی می بایست قطعه از نظر فرآیند پرسکاری مورد تحلیل قرار گیرد تا موارد و مشکلات احتمالی بررسی شود،برای این کار متخصصان ما فایل های مدل شده را با نرافزار Auto Form تحلیل کرده تا از کشش یا خمش صحیح قطعه اطمینان حاصل کنند.

۳- طراحی اولیه :

بر خلاف قطعات پلاستیکی که تمام پیچیدگی های قطعه در یک قالب ایجاد و تزریق می شود،قطعات فلزی معمولا با چند فرآیند (برش، فرم،کشش،خمش) تبدیل به قطعه نهایی می شوند. در این قسمت بر اساس تجربه و پارامترهای مهندسی ساخت قالب، نسبت به تعیین تعداد قالب های مورد نیاز جهت ایجاد قطعه کامل اقدام می نمائیم .برای مثال ممکن است برای تولید یک قطعه فلزی ،در مرحله ی اول از قالب برش و در مرحله بعدی از قالب خم استفاده می شود. البته میتوان هر دو این قالب ها را در یک قالب قرار داد(Progressive قالب مرحله ای) اما انجام این کار مستلزم بالا رفتن هزینه ساخت قالب و هزینه نگهداری و تعمیرات آن می شود.با توجه به انتخاب تعداد قالب جهت ساخت قطعه ،حالا می توان طرح اولیه قالب ها را بر اساس رعایت ابعاد قطعه ،ظاهر قطعه و عملکرد طراحی کرد.

۴- فایل ۳ بعدی قالب :

بر طبق اطلاعات بدست آمده در بالا طرح قالب را نهایی کرده و به صورت فایل ۳ بعدی طراحی می کنیم.

۵- تهیه فایل های ۲ بعدی جهت ساخت در کارگاه :

فایل ۲ بعدی برای ماشین کاری در کارگاه مورد استفاده قرار می گیرد تا افکار و اهداف طراح در کارگاه نیز به درستی پیاده سازی شود.

۶- شروع ماشین کاری:

ماشین کاری توسط ماشین های ابزار آغاز می شود. هر قطعه از قالب برحسب نوع فرورفتگی و برجستگی های موجود در قطعه از یک نوع ماشین ابزار خاص برای براده برداری استفاده می شود که برای مثال می توان به ماشین تراش، فرز،دریل، سنگ مغناطیس تخت و محور،فرز CNC، تراش CNC ،وایر کات واسپارک اشاره کرد.

 

۷- تست اولیه قالب :

بعد از اتمام ساخت قالب ،جهت تست عملکرد صحیح قالب وعدم پاره کردن قطعه،فرم کامل،برش کامل،مطابق با قطعه طراحی شده قالب به واحد پرسکاری ارسال شده تا مورد ازمایش قرار گیرد.

۸- برطرف کردن عیوب احتمالی :

اگر تست قالب و قطعه پرس شده مطابق فایل ۳ بعدی و نقشه باشد قالب را جهت تولید انبوه آماده سازی می کنند در غیر این صورت جهت برطرف کردن مشکلات پیش آمده دوباره به واحد ماشین کاری و مونتاژ عودت داده می شود.

۹- آماده سازی جهت تولید انبوه:

در این مرحله قالب جهت تولید انبوه به واحد برنامه ریزی تولید، تحویل داده می شود تا فرآیند پرسکاری قطعه با تیراژبالا در برنامه تولید قرار گیرد.

 

 جهت اطلاع از نحوه استعلام قیمت ساخت قالب فلزی(برش،خم،کشش) اینجا کلیک نمایید.