بزرگترین چالش موجود انتخاب فولاد مناسب ،برای کاربرد مناسب می‌باشد؛

اگر چه انتخاب قالب مناسب برای کاربرد مناسب همواره چالشی بزرگ است،انتخاب فولاد بر اساس کیفیت، قیمت و سرعت تحویل همیشه بهترین انتخاب نخواهد بود. در این مقاله نکاتی در ارتباط با انتخاب فولاد قالب ها آورده می‌شود.

کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید ابزار از منابع تامین کننده فولاد خود ۳ خواسته دارند- فولادی که گران قیمت نباشد، دارای کیفیت خوب باشد و موعد تحویل آن نیز سریع باشد. آغاز مشکل از اینجا می‌باشد که شما به ندرت می‌توانید به تمام این سه خواسته دست یابید. بنابراین مهمترین فاکتور کدام یک از این سه مورد می‌باشد؟

۱- کیفیت

کیفیت همواره در بالای لیست قرار دارد. آخرین چیزی که یک کارخانه نیاز دارد داشتن فولاد زمانی که قالب در دست ساخت است می‌باشد. بازگرداندن قالب همیشه نمی‌تواند کار صحیح باشد. زیرا هزینه تعمیر قالب در کنار هزینه از کار افتادن خط تولید بسیار زیاد می‌باشد.

فرزهای امروزی متعهد دارا بودن کیفیت هستند. بعضی از شرکت‌ها پرس‌های شکل‌دهی با سرعت بالا را به پروسه تولید خود افزوده‌اند. این پرس‌ها ساختار فولادی که به بازار عرضه می‌گردد را بهبود می‌بخشد. ساختار ارتقاء یافته به معنی کاهش تجزیه شیمیایی و در نتیجه افزایش سختی فولاد و کاهش سطح تنش در آن خواهد شد. این فاکتورها قابلیت تعیین هزینه‌های پیش رو را برای تولیدکنندگان ابزار و مشتریان آنها را دارد.

باید گفت که: فولادی که از کشورهای جهان سوم وارد می شود دارای استانداردهای کیفیتی قابل قبول برای استفاده در کارخانه‌های تولید ابزار نیست. کیفیت پایین این محصولات معمولا منجر به صرف هزینه‌های بالاتر علاوه بر هزینه نیروی کار و هزینه ماشین‌کاری، می‌شود.

۲- تحویل سریع

یکی از راه‌هایی که تولیدکنندگان آمریکایی، ابزارهای وارداتی را با چالش مواجه می‌سازند موضوع تحویل سریع قطعات می‌باشد. به منظور انجام سریع سفارش‌ها تولیدکنندگان ابزارها از تامین‌کنندگان ، فولاد بیشتری را درخواست می‌کنند. تعدادی از تامین‌کنندگان،محصولات خود را با تلرانس دقیق‌تری تولید می‌کنند تا در صورت نیاز بتوانند با استفاده از CNC به تراشیدن قالب خود بپردازند. گروهی دیگر از تامین‌کنندگان روش سوراخ کاری (gun drilling) برای تراشیدن قطعه در زمان تحویل را در پیش می‌گیرند.

در سالهای گذشته، صنایع نفت و گاز ظرفیت‌های عظیمی از کارخانه‌ها را خریداری کرده‌اند، این موضوع به افزایش زمان تولید و تحویل سفارش منجر می‌شود. در بعضی از موارد بین ۲۸ تا ۳۲ هفته. این موضوع باعث شده است تا کارگاه‌های ساخت ابزار،فولاد کافی برای ساخت قالب‌های خود نداشته باشند. بعضی از تامین‌کنندگان فولاد بلوک‌های بزرگی از فولاد را انبار می‌کنند تا بتوانند منبعی همیشگی برای کارخانه‌های خود داشته باشند.

۳- قیمت

همه ما ضرب المثل “جنس ارزان هرگز بهترین نیست” را شنیده‌ایم. همه تامین‌کنندگان به دنبال فروش فولادهای خود با بهترین قیمت هستند، و کارخانه‌ها به این موضوع توجه دارند و می‌توانند به خواسته آنها پاسخ دهند. کارخانه‌ها در حال حاضر انواع مختلفی از فولادها را تولید می‌کنند تا به کارخانه‌های تولید ابزار از لحاظ قیمت امتیازی داده و بهره‌ای رسانده باشند.

در ایالات متحده آمریکا ابزارسازان و قالب سازان از P20 دوبار ذوب شده در موارد مرتبط با لنزهای اتوماتیک استفاده می‌کنند. عدم نیاز به انجام عملیات حرارتی زمان صرف شده برای آماده سازی قطعه توسط عملیات حرارتی و ماشین کاری دوباره قطعه بعد از انجام عملیات حرارتی زمان را بسیار کاهش می‌دهد. فولادهای سخت‌کاری شده نیز به سازندگان، فولادی با سختی متوسط ۴۰ HRC را پیشنهاد می‌کند. قیمت گذاری این محصولات نیز به منظور رقابت با H-13 می‌باشد، اما نیازی به انجام عملیات حرارتی نیست. بررسی نتایج اولیه، طول عمر این قطعات را هنگام ساییدگی در بخشهای مختلف نشان نمی‌دهد– حتی بعد از ۲ میلیون ضربه روی ابزار.

استاندارد صنعتی موجود برای H-13 ، قابلیت سخت‌کاری می‌باشد و سالهای متمادی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. هر چند، مواد پیش سخت کاری شده‌ای که سختی در محدوده ۴۰HRC دارند نیز می‌توانند همان عمر را تامین کنند،ولی ارزش انجام آزمایش‌های بیشتری رادارند تا استاندارد مشخصی برای آنها تدوین شود.

همچنین می‌توان فولادهای ضد زنگ با کیفیت بالا را نیز مورد ارزیابی قرار داد. این مواد قابلیت ماشین‌کاری و جوشکاری خوبی دارند و همچنین هزینه آنها،تعمیرات و نگهداری قالب درآنها نیز کم می‌باشد. بعضی از مواد با توجه به محتویات شیمیایی خود به منظور تولید قالب ، ساخته شده‌اند اما بعضی از مواد به علت دارا بودن مقاومت خوردگی خوب، در کاربرهای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خلاصه

بزرگترین چالش موجود انتخاب فولاد مناسب برای کاربرد مناسب می‌باشد؛ اگرچه، همیشه انتخاب انجام شده از لحاظ کیفیت، قیمت و سرعت تحویل سفارش بهترین نخواهد بود. هیچ کلاس و گروهی از فولاد وجود ندارد که تمام کاربردها را پوشش دهد، اما یافتن جنس خوب در اولین استفاده اهمیت بسیار زیادی دارد. بهترین راه برای پیشرفت فرآیند انتخاب فولاد صحبت با تامین کننده و تولید کننده فولاد می‌باشد. معمولا آنها می‌توانند بهترین فولاد را با توجه به کاربرد شمامعرفی نمایند.

منبع : اینترنت
ترجمه : ایران ملد